Co na ząbkowanie? Pomogą te produkty i gadżety. Lepiej mieć je w pogotowiu

Materiał promocyjny

fot. Shutterstock

Pojawienie się pierwszych ząbków rzadko bywa bezobjawowe. Zdecydowanie częściej ząbkowanie daje się maluchom we znaki. Są jednak sposoby, które łagodzą wszystkie typowe dla tego procesu dolegliwości.

Proces ząbkowania zwykle rozpoczyna się około piątego miesiąca życia. Pojawienie się pierwszych ząbków u dziecka to ważne wydarzenie w życiu całej rodziny. Maluszek bywa wtedy marudny, nie ma apetytu, pojawia się gorączka, a nawet biegunka. Rosnące ząbki nie pozwalają mu spać, a jak nie trudno się domyślić, odczuwają to wszyscy domownicy. Dyskomfort, jaki towarzyszy ząbkowaniu, spuchnięte, czasem krwawiące dziąsła to wielkie wyzwanie dla rodziców i sprawdzian ich zapobiegliwości. Istnieją bowiem sposoby, a w zasadzie produkty i gadżety, które przynoszą niemowlakowi znaczną ulgę w tym trudnym czasie. Trudno przewidzieć jak dane dziecko będzie przechodziło ząbkowanie, dlatego warto zawczasu się w nie zaopatrzyć.

Dobry gryzak to podstawa

Dobrej jakości gryzak jest niezbędny w domu każdego ząbkującego malca. Na rynku dostępne są gryzaki, które mają różne kształty i kolory, często są połączone z niewielką zabawką, która doskonale odwraca uwagę malucha od dyskomfortu, jaki niosą ze sobą rosnące ząbki. Gryzaki są wykonane z różnych tworzyw (przed zakupem warto sprawdzić, czy posiada certyfikat CE), mają też różną twardość. Nie każdy będzie odpowiadał naszemu maluchowi, trzeba więc - często metodą prób i błędów - wybrać ten, który przypadnie do gustu naszemu dziecku. Warto wypróbować gryzaczek chłodzący, który przed wręczeniem niemowlakowi wkłada się do lodówki i zamrażarki. Taki gryzak utrzymuje niską temperaturę, a zimny przyniesie ząbkującemu maluchowi większą ulgę.

Fot.: ShutterstockFot.: Shutterstock


Śliniaczek do zadań specjalnych

Niektóre maluchy w czasie ząbkowania obficie się ślinią, mocząc przy okazji ubranie. Żeby nie przebierać co chwilę naszego malucha, warto mieć pod ręką śliniaczek lub chusteczkę, którą można zawiązać na szyi. W sklepach z akcesoriami dla najmłodszych możemy też znaleźć specjalne śliniaczki w kształcie trójkątów, wygodnie zapinane na zatrzask, uszyte z chłonnych i jednocześnie szybko schnących materiałów. Mają piękne kolory i wzory, wyglądają często jak modny element garderoby.

Fot.: Shutterstock


Silikonowa szczoteczka do zębów potrafi cuda

Ma formę nakładki na palec wskazujący, jest wykonana z miękkiego, bezpiecznego silikonu. Taka szczoteczka spełnia dwie funkcje. Po pierwsze przyzwyczaja maluszka do regularnej higieny jamy ustnej, a po drugie, delikatny masaż wykonywany przy okazji mycia pierwszych ząbków, przynosi ulgę obolałym dziąsłom, przez które przebijają się już kolejne.

Żel łagodzący do dziąseł - ważny jest skład

Sprawdzonym i popularnym produktem, który warto mieć pod ręką jest żel dla ząbkujących dzieci. Kupimy go w aptece, czasem też w dobrej drogerii bez recepty. Przed zakupem warto sprawdzić skład produktu.

Fot.: ShutterstockFot.: Shutterstock


Należy w nim szukać oktenidyny oraz cytrynianu cynku, które działają antybakteryjnie, zapobiegają tworzeniu się stanów zapalnych. Z kolei olejek miętowy oraz wyciąg z eukaliptusa mają działanie chłodzące i kojące. Taki skład ma np. Dentosept A Mini. Poza tym ma dobry smak, więc maluchy w tym przypadku są bardziej skore do współpracy podczas aplikacji.

Wróć do strony głównej