Afty u dzieci powodują ból i utrudniają jedzenie. Jak się ich pozbyć?

Materiał promocyjny

fot. Shutterstock

Afty to dość częsta przypadłość dzieci. Pojawiają się z wielu przyczyn, w różnych miejscach, np. na dziąsłach i mogą utrudniać maluchom jedzenie i picie. Jak się ich pozbyć?

Afty to niewielkie nadżerki lub owrzodzenia (ubytki błony śluzowej), które pojawiają się w jamie ustnej. Są pokryte białym nalotem, a dookoła mają rumieniowate obrzeże. Zwykle można zauważyć je na wewnętrznej stronie policzka. Rzadziej pojawiają się na dziąśle, na języku czy na tylnej stronie gardła. Afty, poza tym, że nieładnie wyglądają, są również bardzo uciążliwe - powodują ból i pieczenie. Przez ich obecność w jamie ustnej dziecko może stać się niespokojne i płaczliwe, a także mieć kłopoty ze snem.

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania aft?

Afty najczęściej pojawiają się u dzieci, których układ immunologiczny jest osłabiony (w trakcie infekcji lub zaraz po niej). Do ich powstawania może przyczynić się także zbyt mocne szczotkowanie zębów, przygryzienie dziąsła, źle dobrana pasta do zębów czy płyn do płukania ust (skład niektórych środków chemicznych może podrażniać śluzówkę).

Jak skutecznie pozbyć się aft?

Afty powinny zniknąć same najpóźniej po kilkunastu dniach.

Fot.: ShutterstockFot.: ShutterstockAby w tym okresie zmniejszyć ból u dziecka, można zastosować domowe sposoby. Co wpłynie łagodząco na podrażnioną śluzówkę? Np. ostudzony napar z szałwii lub rumianku.

Warto także kupić w aptece preparat do pielęgnacji jamy ustnej przeznaczony dla dzieci, np. Dentosept A Mini. Taki środek złagodzi podrażnienia spowodowane przez afty i pozwoli utrzymać błonę śluzową dziecka w odpowiedniej kondycji.

Fot.: Shutterstock


Zwróć uwagę na dietę dziecka. Niektóre produkty mogą pogłębić problem

Nieodpowiednia dieta może pogłębiać nieprzyjemne dolegliwości, które towarzyszą dziecku, gdy ma afty. Do takich produktów należą np. kwaśne potrawy, czy cytrusowe soki. To, czego powinny unikać dzieci, zanim problem ustąpi, są także słodkie i słone przekąski. Lepiej w tym czasie zachęcać pociechę do picia większej ilości płynów i spożywania posiłków o gładkiej konsystencji, np. zupy krem, kaszek, czy warzywnych musów.

Jeśli owrzodzenia u dziecka są rozległe i w dużym stopniu utrudniają jedzenie, warto wybrać się do lekarza. Jeśli samodzielne leczenie nie przynosi rezultatów, także powinniśmy skonsultować się z pediatrą.

Fot.: ShutterstockFot.: Shutterstock

Zleci on odpowiednie badania i wykluczy choroby, przyczyniające się do powstawania aft (zmiany w jamie ustnej towarzyszą często alergiom, celiakii, zaburzeniom autoimmunologicznym i hormonalnym oraz chorobom jelit). Lekarz podpowie też, jak skutecznie pozbyć się problemu.

Wróć do strony głównej